Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Herb i flaga powiatu

Powiat opolski

Powiat opolski zajmuje 1534 km2, zamieszkuje go 123.612 ludzi.

W skład powiatu wchodzą 3 miasta i 10 gmin wiejskich:  Niemodlin, Ozimek, Prószków, Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Łubniany, Murów, Popielów, Tarnów Opolski, Tułowice, Turawa.


Herb i flaga powiatu opolskiego

DOCUchwała Rady Powiatu nr XIX 118 08, regulująca zasady wykorzystywania insygniów powiatu opolskiego.doc

DOCWzory flag i herbu.doc

PDFWzory flag i herbu.pdf


Herb Powiatu Opolskiego powstał w wyniku prac KOMISJI DORAŹNEJ DO SPRAW USTALENIA WZORU HERBU POWIATU OPOLSKIEGO w składzie:


Herb powiatu  to tarcza gotycka, wzór z II połowy XIII wieku w kolorze błękitnym, a na niej złoty orzeł zwrócony heraldycznie w lewo, z dziobem zamkniętym, końcami skrzydeł zawiniętymi ku górze, na każdym skrzydle cztery pióra z końcami lekko zakręconymi na zewnątrz. Tors upierzony, łapy upierzone, zakończone szponami. Ogon z opaską trapezową na wysokości pomiędzy szponami a upierzeniem, z pięcioma piórami.

Po wnikliwej analizie źródeł historycznych, komisja zadecydowała, że podstawą do opracowania wzoru herbu Powiatu Opolskiego będzie pieczęć herbowa Władysława I opolsko - raciborskiego przedstawiająca na tzw. tarczy wczesnogotyckiej wizerunek orła zwróconego heraldycznie w lewo.

Wyżej wymieniona pieczęć to pierwszy tego rodzaju stempel, znany w tej części Śląska. Stanowi, więc jak najbardziej adekwatną podstawę do tworzenia herbów.

Na czas panowania Władysława I przypada ostateczne uformowanie się całego godła Piastów górnośląskich. Oprócz tego zarówno historiografia polska jak niemiecka zgodnie podają, że orzeł górnośląski jest powszechnie uznanym symbolem dla Śląska Opolskiego.

Wersja XML

Starostwo Powiatowe w Opolu
ul. 1 Maja 29
45 - 068 Opole
tel. 77 5415101, fax 77 5415103
fax 77 5415103
e-mail:
Statystyka wizyt:
ogółem: 15546755
w tym miesiącu: 43767
dzisiaj: 437

Polityka prywatności
Strona utworzona w standardzie WCAG 2.1