• SHIFT + ALT + 1-5 - Menu
Menu informacyjne Starostwa Powiatowego w Opolu
Menu wersji niemieckiej strony
Menu wersji angielskiej strony

Zabytki kultury technicznej, naukowej, muzea

W Prószkówie, na obok zamku znajduje się księgozbiór pierwszej w Europie Rolniczej Akademii Królewskiej założonej w 1847 przez króla pruskiego Fryderyka Wielkiego. W Zagwiździu Fryderyk II w związku z uprzemysłowieniem rejonu opolskiego wybudował w 1754 r. hutę żelaza. Do dziś można obejrzeć: odlewnię zbudowaną w 1839 r., powiększoną w XIX w., częściowo zachowany ozdobny detal żeliwny w obramowaniach drzwi i okien, w wejściach stare drzwi klepkowe, magazyn przy odlewni, zbudowany w pierwszej połowie XIX w. , murowany z cegły, młotownię z 1806r., w przybudówce pozostałości po komorze zawierającej koła wodne, które poruszały młoty i śluza, pozostałości przycinarki, pomiędzy młotownią a magazynem przy częściowo krytym kanale, zachowane koło wodne żeliwne, poruszające mechanizm przycinarki.

Atrakcją turystyczną Ozimka jest zbudowany w 1827 r., najstarszy w Europie żelazny wiszący most. Ducha przeszłości można także poczuć w Izbie Muzealnej założonej przez Konrada Mientusa w Dańcu. Eksponaty dotyczą historii Śląska Opolskiego od dziejów pradawnych do dziś. W Luboszycach w Izbie regionalnej w Szkole Podstawowej im. Jan Bosko pokazano starą izbę lekcyjną i zachowane przedmioty gospodarstwa domowego. Oryginalność luboszyckiej izby polega na połączeniu funkcji klasy do nauczania przedmiotów z salą folklorystyczną. W Biadaczu w Gimnazjum, znajdziemy małe muzeum etnograficzne. W Tułowicach 1813 r., założono w fabrykę porcelany. Jej wyroby z okresu przedwojennego, a także współczesne cieszą się wielkim zainteresowaniem w całej Europie. (Tułowicki Porcelit nie produkuje już fajansu). W Karłowicach znajduje się dom, w którym mieszkał ks. Jan Dzierżon, badacz pszczół, ojciec i reformator nowoczesnego pszczelarstwa.

W Niemodlinie znajdziemy ratusz zbudowany w XIX w., aktualnie pełni funkcję budynku mieszkalnego ( Rynek nr 51 ). W Niemodlinie warto również zwrócić uwagę na mury miejskie, wzniesione na początku XV, do dziś przetrwał odcinek murów od strony południowej. Mury posiadały dwie bramy Opolską i Nyską, które zburzono w 1860r. Zachowały się pozostałości ganków strażniczych. W Rynku, należy zwrócić uwagę na budynek nr 1, utrzymany w stylu barokowym (XVIII). Dalej domy XIX –wieczne, które otaczają nietypowe dla śląskiej architektury centrum miasta. W Osowcu do dziś działają  założone, w tym samym czasie co huta w Zagwiździu ( ok.1754 r.) zakłady metalowe.

Starostwo Powiatowe w Opolu
45 - 068 Opole