• TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1-5 - Menu
Menu informacyjne Starostwa Powiatowego w Opolu
Menu wersji niemieckiej strony
Menu wersji angielskiej strony
BIP

Szlak śląskiego dinozaura

OPOLE – GRODZIEC (ok. 25 km):
Szlakiem Śląskiego Dinozaura
Opole – Suchy Bór – Chrząstowice – Dębska Kuźnia p/ Daniec do Ozimka – Krasiejów  – Grodziec

Suchy Bór

Chrząstowice:

Daniec:

Dębie:

(zdjęcie ze zbiorów pana Tomasza Jurosa)

Ozimek:

 

 

Prymitywny wytop żelaza odbywał się w Dolinie Małej Panwi już w czasach rzymskich. Na podmokłych i obfitych w rudę darniową terenach pracowały prymitywne dymarki średniowieczne. Pierwsze huty żelaza istniały na terenie wsi Dębska Kuźnia, w pobliżu tartaku Gieroka.  W Ozimku ponad 250 lat temu  zbudowano Królewską Hutę „Malapane”. To tutaj, po raz pierwszy na kontynencie europejskim w roku 1789 zastosowano koks zamiast węgla drzewnego. Świadectwem mistrzostwa ozimskich hutników jest 30-metrowy most wiszący nad rzeką Mała Panew, najstarszy most łańcuchowy w Europie (1827r.), projektu inżyniera Schotteliusa. O tym, że miasto było ważnym miejscem na mapie Europy świadczy kościół ewangelicki (1819 r.), zaprojektowany przez jednego największych mistrzów architektury pruskiej Karla Schinckela.

Krasiejów:

DSCF0042 - krasiejów.jpeg

Wieś zasłynęła w Europie z powodu wykopalisk paleontologicznych. Odkryto tu cmentarzysko gadów i płazów, w tym dinozaurów sprzed około 230 mlionów lat, najprawdopodobniej najstarszych w Europie. Wyrobisko iłów, eksploatowane dotąd przez Cementownię „Górażdże” kryje w sobie niezliczone bogactwo skamieniałości, które czekają jeszcze na odkrycie.

Żyły tu roślinożerne dinozaury i aetozaury, na które polował mięsożerny teratozaur. Zarośla wokół jezior zamieszkiwały, największe zwierzęta Krasiejowa - kapitozaury, które można porównać z dzisiejszymi krokodylami. Paleontolodzy odkryli też szczątki metopozaurów, fitozaurów oraz aetozaurów.

Najciekawszym i najokazalszym znaleziskiem jest szkielet, który należał do praprzodka dinozaurów roślinożernych. Silesaurus Opolensis mierzył ok. 170 cm długości, poruszał się na czterech kończynach. Pysk, zakończony ostrym rogowym dziobem, umieszczony był na wierzchołku żuchwy.

W roku 2006 oddano do użytku na terenie wykopalisk pawilon paleontologiczny, będący zaczątkiem mającego tu powstać w przyszłości DINOPARKU.
Historię wykopalisk prześledzić można także w muzeum lokalnym, umiejscowionym w „Starej Szkole”, obok kościoła oraz pawilonie wystawowym na terenie wykopalisk.

Wnętrze kościoła w Krasiejowie.jpeg

Kościół neobarokowy, z pocz. XX wieku – organy, ołtarze i ambona wykonane w Regensburgu, ołtarz boczny z kopią Matki Boskiej Częstochowskiej z XVII wieku pochodzi z wcześniejszej świątyni.

Grodziec:


Starostwo Powiatowe w Opolu
ul. 1 Maja 29
45 - 068 Opole
tel. 77 5415101, fax 77 5415103
fax 77 5415103
e-mail:
Statystyka wizyt:
ogółem: 14872627
w tym miesiącu: 132881
dzisiaj: 5225